Olvasnivaló
Egyéb témájú írásaink
aikido, japán szamuráj

Aikido Ruházat és kiegészítők – Hogyan válasszunk és mire figyeljünk?
  • 2025. január 11.
  • Németh Ferenc

Az Aikido gyakorlása során nem csupán a technikák és a mentális felkészültség a fontos, hanem a megfelelő ruházat és kiegészítők kiválasztása is. A kényelmes, könnyű és tartós ruházat nagyban segíti a mozgásunkat, miközben a tradicionális megjelenést is megőrzi. Emellett a különböző eszközök (pl. bokken, jo, tanto) sokat hozzátesznek a technikák elsajátításához és a fegyveres gyakorlás élményéhez. Ebben a cikkben áttekintjük, milyen ruhadarabokra és kiegészítőkre lehet szükséged, illetve mire érdemes figyelni a vásárlásnál és a használatnál.

Aikido Gi – Az alapszintű öltözet

aikido gi

Keikogi (edzőruha) Az Aikidoban (és általában a japán harcművészetekben) a keikogi (vagy röviden csak gi) az a fehér, pamutból készült felső- és nadrágrész, amit edzéshez viselünk. A legtöbb aikidoiskolában a fehér gi az elfogadott viselet, mert tisztaságot és egyszerűséget sugall. Vásárláskor érdemes odafigyelni a méretre, az anyagvastagságra és az anyag minőségére. A túl szoros vagy túl bő gi akadályozhat a mozgásban, míg a rossz minőségű anyag könnyen elszakadhat.

Vastagság és anyagválasztás

  • Könnyű anyag (például 8-10 oz súlyú gi felső): Ideális a melegebb időben vagy az intenzív, izzadósabb edzéseken. Gyorsabban szárad, és kényelmesebb mozgást biztosít, nem „tapad” annyira a testre.
  • Közepes vastagság (10-12 oz): Ez a legelterjedtebb, általános használatra tökéletes választás. Elég strapabíró a gyakori fogások, dobások során, mégis kényelmesen szellőzik.
  • Vastag anyag (12 oz fölött): Ez a típus főleg olyan dojókban elterjedt, ahol erősebb fogásokat, keményebb edzéskörülményeket tapasztalhatsz. Strapabíróbb, nehezebben szakad, viszont lassabban szárad, és nyáron melegebb lehet benne az edzés.

Bármelyik vastagságot is választod, érdemes ügyelni rá, hogy:

  • Megfelelően szellőzzön a kabát és a nadrág.
  • Könnyen mosható és szárítható legyen, hiszen a rendszeres tisztítás elengedhetetlen.
  • A méretednek megfelelő legyen, hogy ne akadályozza a mozgást. A túl hosszú nadrág vagy felsőrész balesetveszélyes is lehet.
  • Hakama viselés esetén a nadrág nem lóghat ki a hakama alól. Ezt mindkét ruhadarab kiválasztásakor figyelembe kell venni.

saját tapasztalat: Talan abból adódik, hogy karate gyakorlással kezdtem a pályafutásomat, részemre a legjobban a KAITEN tipusú karate ruhák válltak be. Ez a ruha család szinte mindenki igényeit ki tudja elégíteni, a gyerekektől egészen a profi versenyzőkig. Hűségemet mi sem bizonyítja jobban e márkához, mint az, hogy a szekrényeben ott várakozik 1-1 használaton kívüli példány. Az elmúlt 15 évben elsősorba 3 típusát használtam: EMPEROR, EUROPA , KODOMO . Ezek közül a kedvencem, amit télen-nyáron szívesen viselek az EUROPA. Anyaga speciálisan finom, kimondottan e ruha készítéséhez gyártják. A KODOMO vékonyabb anyagú, főleg nyári viseletnek tökéletes, az ára iskedvező. Az EMPEROR keményebb anyagú, elsősorban formagyakorlatok bemutatásához ajánlott.

Az aikidot és judot gyakorlók kedvence a rizs szövésű anyagból készült felsőrész. Talán a judonál ez indokolt is lehet, hiszen ott a gyakorlás legnagyobb részében nagyon nagy igénybevételnek van kitéve.

Obi (öv) Az obi nem csupán arra szolgál, hogy összefogja a gi felső részét, hanem a rang (kyu vagy dan) és a dojó szabályai szerint eltérő színű is lehet. A hagyományos aikido öv többnyire fehér, majd később fekete, de egyes klubokban találkozhatunk színes övekkel is, jelezve a haladó fokozatokat. Az obi kiválasztásánál a méret mellett a kötésmódra is érdemes figyelni, hogy ne oldódjon ki edzés közben.

fekete öv

Saját tapasztalat: Az első danos vizsgám után, úgy döntöttem, olyan övet szeretnék amiből csak egyet kell vennem és kitart életem végéig. (Kicsit aggódtam is a választás miatt, ha rosszat választok, akkor nem sok van hátra. 😀) Végül egy japánban kézzel gyártott HIROTA övet választottam. Ez egy igen vastag anyagból készült fekete öv, hagyományos módon meg sem lehet kötni, mert vastagságából adódóan oldódik a kötés. Eddig jó szolgálatot tesz, már látszik rajta a használat nyoma, de azért még van pár évem hátra.

Kimosni nem szabad az övet, főleg nem mosógépben!

Hakama – A tradíciók megőrzése

aikido hakama

A hakama hagyományos japán ruhadarab, amelyet leggyakrabban a szamurájokhoz és a harcművészetekhez kötnek. A mai napig számos budó irányzatban – így az aikidoban, a kendóban, a kjúdóban (íjászatban) és az iaidóban (kardrántás művészetében) – viselik. Az aikidban a hakama viselése kiemelt jelentőségű, hiszen egyfajta tiszteletnyilvánítás a hagyományok és a mesterek felé, emellett a gyakorló technikai és szellemi fejlődését is jelképezi.

A hakama eredetileg a feudális Japánban a szamurájok ruházatának része volt. Az európai nadrághoz hasonló funkciót töltött be, de a kialakítása, a hagyományos szabás és a mély jelentés miatt különösen kiemelkedő viseletként tisztelték. A hakamának hét redője (vagy hajtása) van, amelyek a hagyomány szerint hét erényt jelképeznek: becsület, jóság, udvariasság, bölcsesség, őszinteség, hűség és kegyesség. A harcművészetekben ezeket az értékeket a gyakorlóknak folyamatosan törekedniük kell megvalósítani.

Aikidoban rendszerint a dan-fokozatot elérő (fekete öves) gyakorlók kezdenek hakamát hordani, azonban egyes iskolákban már az 1. kjú (barna öves) szinten is engedélyezhetik, sőt bizonyos dojókban nőknek már korábbi szinten is viselhető. A pontos szabályozás dojónként, illetve szervezeti előírások szerint változhat.

  • Törekedjünk a megfelelő hajtogatási módszerre (a hagyományos hajtogatás megtanulása fontos része a gyakorlásnak, a ruhadarab tiszteletben tartása és megóvása céljából).
  • Ellenőrizzük, hogy a hossz megfelelő legyen, ha túl rövid, a nadrág ki fog lógni alóla. Ha túl hosszú, akadályozni fogja a mozgást, balesetet is okozhat.
  • A derékpánt (himó) kényelmesen és stabilan tartson.

Saját tapasztalat: Többféle színben készül hakama, aikidoban legtöbb esteben a fekete vagy indigó szín az elterjedt. Egyes gyártók - főleg az indigó színű hakamáknál - olyan festéket használnak, ami izzadás hatására oldódni kezd, és csúnyán összefogja a nadrágot.

Hakamából nem célszerű a 100% pamut anyagból készültet választani, azért mert a formáját nem tartja meg. Pár mosás után az élei kezdenek eltűnni, még akkor is ha rendszeresen átvasaljuk.

Használat után mindig hajtsuk össze a megfelelő módon, gondosan ügyelve az éleire. Ha ezt elmulasztod, nagyon gyorsan elveszti a szép formáját. Ha kimosod, még nedvesen a látható hajtásokat betartva vasald át! A vasaló nem lehet tűz forró, mert az anyagában "műanyag" is van és az a nagy hő hatására meg fog olvadni és fényes lesz tőle.

Nem viselek minden edzésen hakamát. Nem azért mert nehezemre esik felvenni vagy összehajtani. Van olyan magyarázat a hakama viselésére, hogy régen azért is viselték, hogy ne lehessen látni a lábak mozgását. Edzésen ez nem cél! Sokan ezt úgy oldják meg, hogy a hakama oldalát megfogva vissza gyűrik azt az öv mögé, hogy a lábat lehessen látni.

Kiegészítők: fegyverek és eszközök

Bokken (fa kard) Az Aikidoban a bokken (fa gyakorlókard) segítségével sajátítjuk el a kardalapú technikák mozgásait és ritmusát. Amikor bokkent választasz, figyelj az anyagminőségre – a legtöbb dojóban a tölgyből (fehér vagy vörös tölgy) vagy hikoriból készült kardot részesítik előnyben. Fontos, hogy:

  • Kényelmes legyen a fogása (se túl vastag, se túl vékony markolat).
  • Megfelelő hosszúságú legyen a testmagasságodhoz és stílusodhoz.
  • Minden edzés után érdemes áttörölni – főleg, ha izzadtság érte vagy ha gyakran ütöd össze más fegyverekkel.

Jo (fa bot) A jo általában 127–130 cm hosszú fa bot, melynek vastagsága is különbözhet. A jo-val végzett gyakorlatok az Aikido „körkörös” mozgására és a helyes testtartásra helyezik a hangsúlyt. A jo kiválasztásánál szintén az anyagra és a kényelmes fogásra figyeljünk. Rendszeres tisztítás, ápolás javasolt, hogy a fa ne repedezzen vagy deformálódjon.

Tanto (fa kés) A tanto használata során a kések elleni védekező technikákra fókuszálhatunk. A fa tanto egyszerűbb és biztonságosabb, mint a fém kés, ugyanakkor közel valódi helyzetet szimulál, hiszen alakja és mérete nagyjából megfelel az igazi fegyvernek. Anyagválasztásnál és gondozásnál hasonló szempontok érvényesek, mint a bokken és jo esetében.

aikido fegyverkészlet, bokken, jo, tanto

Saját tapasztalat: A fehér japán tölgyből készült fegyvereket kedvelem leginkább. Nem törik, jó a súlya, kellemes a fogása és szép a színe. Ha lehet olyan darabot választok ami nem lakkozott, vagy ha igen akkor a lakkot csiszolással eltávolítom. Ha változtatni szeretnék a fa színén, valamiylen pácot kene rá, majd száradás után nagyon gyengén átcsiszolom, hogy a pácolás által keletkezett érdesség megszűnjön. Aztán len olajjal többször átkenem. Részemre így adja a legtermészetesebb érzést.

Ápolás és tárolás

  • Rendszeres tisztítás A gi-t, hakamát és az övet is tartsd tisztán, ezzel megőrizheted a jó megjelenésedet, ráadásul az izzadtság miatt keletkező szagokat és a baktériumokat is eltávolíthatod. A fa fegyvereket is áttörölheted enyhén nedves ronggyal, és alkalmanként vékonyan beolajozhatod, hogy megelőzd a repedéseket.
  • Megfelelő szárítás A hakamát és a gi-t semmiképp se vasald közvetlenül magas hőfokon, inkább a nedves ruhát igazítsd meg kézzel, majd hagyd szellős helyen megszáradni. A fa fegyvereket is érdemes száraz helyen, napfénytől védve tárolni.
  • Hajtogatás és tárolás A hakama hagyományos hajtogatási módját érdemes megtanulni, hogy megőrizd az anyag formáját és a barázdáit. A bokkent, jot és tantót lehetőleg ne támaszd a falnak vagy a földre, hanem szerezd be hozzájuk illő tartót vagy tárolót.

Összegzés

Az Aikido gyakorlása nem csak a technikák elsajátításáról, hanem a hagyományok és a fegyelem tiszteletéről is szól. A megfelelő gi, az igényes hakama, valamint a gondosan kiválasztott és karbantartott fegyverek nem csupán a dojóban nyújtott teljesítményedet javítják, hanem hozzájárulnak a tradicionális japán harcművészetek iránti tisztelet kifejezéséhez is.

A gi kabátjának és nadrágjának vastagságát érdemes az edzés intenzitása, a hőmérséklet és a saját komfortérzeted alapján megválasztani. A megfelelő vastagságú (és minőségű) ruházat sokat javíthat a mozgáson, a kényelmen és a tartósságon is. A gondos törődésnek és a rendszeres tisztántartásnak köszönhetően nemcsak eszközeid élettartamát növeled, de magad is magasabb szinten élheted meg a harcművészet élményét.