Olvasnivaló
Csikung témájú írásaink
yin és yang

Tajcsi vagy csikung?

  • 2024. február 27.
  • Németh Ferenc
  • 2024. november 4.

Mi a csikung?

A Qi Gong 气功 (Chi Kung) (Csikung) fordításban az élet-energia kezelését jelenti. A csikung egyszerű, ismétlődő mozdulatokon keresztül, amelyeket a természet ihletett, megtanít arra, hogyan használjuk a légzésünket, hogy megtaláljuk a lelki békét és energiával éljünk. A csikung gyökerei több ezer évre nyúlnak vissza, és mélyen összefonódnak a legkorábbi kínai wellness-gyakorlatokkal. Kínai jógának is nevezik.

Szépség az egyszerűségben

A taoista kultúra a csikung gyakorlásának rengeteg módját kínálja. Teázás. Zenélés. Kalligráfia. Sakk. Séta a természetben. Még az ülőmeditáció is. A mozgás lehet a testben, az izmok mikro-beállításai tartanak egyenesen. A légzés emelkedése és süllyedése. A csikung lehet olyan egyszerű, mint a buszmegállóban várakozni és jelen lenni a légzéssel. A csikung egy másik fajtája az álló meditáció, vagy Zhan Zhuang (szó szerint fatörzs állás). Légzés közben ismételgetheted a tu na mantrát, ami azt jelenti, hogy „kiűzd a régit, vond be az újat”. Ez egy gyönyörű módja annak, hogy megtapasztaljuk, hogyan kapcsolódik a természetünk a körülöttünk lévő természethez. Mert a természet nem mindig csikungot gyakorol? A fák is „kiűzik a régit és bevonják az újat”, miközben „lélegeznek”. Az állatok egyensúlyt és kecsességet mutatnak; figyelmük mindig a jelen pillanatban van.

Mindaddig, amíg az elméd jelen van (jing) a test mozgásával (dong), addig csikungnak nevezhető.

A csikung általában könnyebb a kezdők számára az alkalmazkodó jellege és a speciális testtartások miatt. A csikung gyakorlatkészlete kevésbé összetett, így könnyebben hozzáférhető a test-lélek gyakorlatokkal ismerkedők számára. Gyakorlatai gyorsan megtanulhatók, a mozdulatok célja a qi ápolása és kiegyensúlyozása. Gyakorlás során egy mozdulatsort többször megismételjük. Pl. a Luohan 13-as sorozat 13 formából áll és minden formát 8 szor ismétlünk.

Eredet

1973-ban kínai régészek egy csoportja felfedezett egy Daoyin Tu nevű festményt. Negyvennégy színes alakot ábrázol, a testtartások káprázatos változatosságában. Férfiak és nők, fiatalok és idősek, karjukat és lábukat nyújtogatják, előrehajolnak, ugrálnak, táncolnak és állatokat utánoznak. A Kr. e. 168-ból származó felvétel a legkorábbi ismert testmozgást bemutató grafika.

csikung eredetei kép
csikung vagy tai chi?

Ha láttál már valakit csikungot gyakorolni, vagy esetleg te magad is csináltad, ez a kép ismerősnek fog tűnni.

A Daoyin az ősi előfutára annak, amit ma csikungnak nevezünk. A Daoyin úgy fordítható, hogy „a qi vezetése és a végtagok nyújtása”, ami az öngyógyítás két elsődleges összetevőjére utal: a légzésre és a mozgásra.

Mi a tajcsi

A Tai Chi Chuan (太极拳 taijiquan) (tajcsi) később alakult ki. A legenda szerint Kr. u. 1000-ben egy Zhang Sanfeng nevű, a Wudang-hegységben élő szerzetes látott egy madár és egy kígyó közötti harcot. A könnyed mozgékonyságuk által inspirálva elkezdte utánozni őket. Kifejlesztette a Tai Chi Chuan-t, ami lefordítva „Nagy Végső Ököl”.

A tajcsi egy „lágy” harcművészet. Néhány mester önvédelmi technikákat fejlesztett ki, de összességében a tajcsi nem az erőszakra, hanem az erő és a rugalmasság művelésére irányul, mint amilyeneket az állatok mutatnak a természetben.

A tajcsi gyakorlásának fontos része a fizikai és szellemi “jelenlét”, Érzékenység arra, hogy mi történik a lábakkal, a törzzsel és a légzéssel. Ez erőteljesebbé teszi a gyakorlást. A tajcsiban az elme és a test egyesül, mozgás nyugalommal. A tajcsi egy természetes mozgásforma, kihívást jelent, hogy megértsd a saját természetedet, hogy megértsd az elmédet és a testedet, és hogy megadd nekik, amire szükségük van a virágzáshoz.

A tajcsi összetettebb, egy tajcsi forma harci mozdulatok sorozatát foglalja magában, amelyek megtanulása hónapokig, elsajátítása pedig egy életen át tarthat. Az egymást követő mozdulatok legtöbb esetben különbözőek, nem ismétlődnek. A tajcsi egészségügyi és wellness előnyei széleskörűek, így sok gyakorló számára megéri az erőfeszítést.


Talán már ki is találtad: a tajcsi a csikung egy formája.


Tajcsi - csikung: Hogyan tudom megkülönböztetni?

A tajcsi mindig tartalmaz fogalmakat a csikungból, de a csikung gyakorlat nem feltétlenül tartalmaz tajcsit.

Végső cél: önmegvalósítás

Szerencsére nem kell választani a csikung és a tajcsi között. Mindkettő fantasztikus, és különböző dolgokra tanítanak.

Mindkét gyakorlat végső célja, hogy te magad irányítsd az egészségedet. Hogy felfedezd a légzésed erejét. Hogy újra kapcsolatba kerülj a testeddel. Az, hogy hogyan éred el ezeket, kevésbé fontos, mint az önmegvalósításra irányuló szándékod.


Az általunk gyakorolt formákról információ a csikung oldalon található. Várlak szeretettel a közös gyakorláson!