Az SMR henger neve az angol Self Myofascial Release kifejezésből származik, ami lefordítva a "saját izompólya lazítást" jelenti. Ezek a hengerek jellemzően tömör habból, műanyag hengerre felvitt hab rétegből vagy más nagy sűrűségű anyagból készülnek. Fából vagy parafából készült változatok is léteznek. Különbséget tehetünk a henger felülete szerint is. Vannak teljesen sima felületűek, és rücskösek. A kitüremkedések sűrűsége és nagysága meghatározza a henger által előidézett hatást.
Saját testsúlyunkkal terheljük a hengert, ezzel érjük el a meghatározott területen a megfelelő nyomást. A henger felülete, az azon található kitüremkedések masszírozó hatást fejtenek ki, leginkább az izom működésének irányára merőlegesen. Hengerezés közben nem az izmokra, hanem magára a myofascia-ra fejti ki hatást. Használatával kompressziót gyakorlunk az izompójára, masszírozzuk azt. Az SMR eszközök használatának lényege a kötőszövet ingerlése, lazítása.
A földre helyezve használjuk, mely biztos támasz. A kezelendő felületet a hengerre eresztjük úgy, hogy a nyomás nagyságát szabályozni tudjuk, lábaink, kezeink segítségével. Fokozatosan engedjük magunkat a hengerre, hogy a henger által keltett nyomást a kezelt felület és az alatta lévő izomzat megszokja.
Csontritkulás, trombózis, visszér, friss műtét, terhesség, súlyos gerincferdülés, törött csigolya vagy borda valamint implantátumok területén nem, vagy csak orvosi felügyelet mellett javasolt az SMR henger használata.
Bár az SMR henger hatékonyságáról sokáig viták folytak, napjainkban már bizonyított a sokrétű hasznos hatása. Íme csak néhány ezek közül:
Hetente 4-6 edzésen veszek részt, a bemelegítést sosem hagyom el és az edzésen rendszeresen sok nyújtó gyakorlatot végzek. Mégis gyakran előfordult, hogy a hátam közepén a gerinc melleti izom meghúzódott. Bizonyára sokan ismerik ezt az érzést, amikor nehezen tudja az ember egyik irányba hátra fordítani a fejét. Jobb esetben ezt pár nap alatt helyrejött, de volt, hogy már arra gondoltam a tüdőmmel van valami probléma, mert levegővétel is fájt.
Az SMR hengerrel egy volt edzőtársam ismertetett meg. Ő elvégzett egy tanfolyamot, a henger helyes használatáról. Ő javasolta, hogy ilyen típusú fájdalmak enyhítésére vagy megelőzésére ki kellene próbálnom az SMR hengert. Vásároltam egy készletet, amiben egy henger egy kis labda és egy kétkezes hengerelő volt. Leginkább a hengert használtam és a hátam volt a hengerezés célpontja. Először kellemetlen volt, mert fájt ahogy a hengeren található kidudorodások a hátamat nyomták. De kitartó vagyok és nem adtam fel. Ez a kezdeti fájdalom gyorsan elmúlt és napi szinten kezdtem használni. Volt, hogy a hegeren fekve, néha azon odébb gurulva néztem meg egy-egy filmet vagy tv műsort. Jó tapasztalataim lettek a henger használatával kapcsolatban. A becsípődések elmaradtak.
Aztán vásároltam egy “haladóbb” hengert is, amin jóval nagyobb kidudorodások vannak. Az egy jó ideig ismét kihívásnak számított. Használom más területek hengerezéséhez is, mint pl a farizom és a lábak. Néha csak ráállok és próbálok rajta egyensúlyozni. A talpamnak is kellemes.
Mivel ez a henger elég hosszú így sok helyen felfekszik és intenzívebb hatást szerettem volna, főleg a gerinc mentén. Így tovább próbálkoztam és vásároltam egy a jóga órákon használt parafa jóga kereket. Ez sokkal keskenyebb és kevésbé fekszik fel nagy felületen, érdekes és kellemes a hatása a háton a gerinc mellett.
Egy részletes és tudományosabb cikket az SMR henger használatáról itt olvashatsz.