Olvasnivaló
Aikido témájú írásaink

Shoji Nishio

1927. December 5. – 2005. Március 15.


Shoji Nishio (西尾 昭二, Nishio Shōji) a 20. század egyik legjelentősebb aikido mestere volt, aki az Aikikai szervezetben a 8. dan fokozatig jutott. Nem csupán kiemelkedő aikido gyakorló és oktató volt, hanem egy sajátos és nagy hatású aikido stílus megalkotója is. Nishio mester aikidojának egyik legmeghatározóbb eleme az a páratlan módon történő integráció, ahogyan más harcművészetekből, melyekben szintén magas fokozatokat ért el – mint a judo, karate, iaido és jodo –, származó technikákat és elveket beépítette az aikido rendszerébe. Ez az írás átfogó képet kíván nyújtani Nishio mester életrajzáról, az aikido fejlődéséhez és terjesztéséhez való hozzájárulásáról, egyedi technikáiról és elveiről, az általa alapított stílus jellemzőiről, tanítási módszereiről és filozófiájáról, a modern aikidora gyakorolt hatásáról, valamint a róla szóló elérhető forrásokról és az őt követő közösségekről.

Nishio mester

Shoji Nishio életrajza

Shoji Nishio 1927. december 5-én született Aomori prefektúrában, Japánban. 77 éves korában, 2005. március 15-én hunyt el Tokióban. Halála után az Ai Do In Bu Yo Sho Gaku Yu Ko Ko Ji posztumusz dharma nevet kapta.

Nishio mester a harcművészetekkel való kapcsolata 1942-ben kezdődött, amikor judozni kezdett egy dojóban a Pénzügyminisztérium Japán Pénzverője közelében, ahol akkoriban dolgozott. A második világháború befejezése után, 1945-ben csatlakozott a Kodokan Judo Intézethez, ahol a legendás Kyuzo Mifune, a judo egyik legnagyobb alakja volt a mestere. Nishio mester a Kodokanban a 6. dan fokozatot érte el. Judo tudása később alapvető fontosságú volt abban, hogy a koshinage (csípődobás) technikákat bevezesse az aikido hivatalos dobásrepertoárjába.

Úgy érezve, hogy a judo versenyszabályai korlátozzák a fejlődését, Nishio mester 1950 körül a karate felé fordult. Yasuhiro Konishi, a Shindō jinen-ryū karate alapítójának tanítványa lett, és ebben a stílusban az 5. dan fokozatot szerezte meg. A karate jelentős hatással volt Nishio mester aikido stílusára, különösen az atemi (ütések) fontosságának hangsúlyozásában és az atemi technikák széles körű alkalmazásában.

Később Nishio mester az iaido (japán kardvívás) tanulmányozásába is belekezdett, ahol a Nihon Zendoku Iaido szervezetben a 7. dan fokozatot érte el. Emellett jodo (japán botművészet), Shintō Musō-ryū jōjutsu és Hōzōin-ryū sōjutsu (lándzsaművészet) terén is képzett volt. Nishio mester sokoldalú harcművészeti háttere kulcsfontosságú volt egyedi aikido stílusának kialakításában.

Nishio mester 1952-ben találkozott az aikidoval, miután egy magas rangú karateoktató mesélt neki egy rendkívül ügyes harcművészről (Morihei Ueshiba), akit még ő sem tudott eltalálni. Ez a találkozás felkeltette az érdeklődését, és még ugyanebben az évben csatlakozott az Aikikai Hombu Dojo-hoz. Ebben az időszakban a dojo még nem heverte ki teljesen a háború okozta károkat, és a gyakorlók száma is csekély volt. Társai között volt többek között Seigo Yamaguchi és Hiroshi Tada. Nishio mestert 1955 körül shihan (mesteroktató) rangra emelték, és elkezdett aikidot tanítani. Aikidojának fejlődésével párhuzamosan egyre inkább beépítette a többi harcművészetből szerzett tudását és elveit saját stílusába. 1976-ban a 8. dan fokozatot kapta meg az aikidoban. Több mint öt évtizeden keresztül tanított a Tokió-Jokohama térségben. Hosszú éveken át dolgozott a Jokohamai Pénzverőben is. 1980-ban nyugdíjba vonult a pénzverőtől, ami lehetővé tette számára, hogy teljes mértékben az aikido oktatásának szentelje magát.

(megjegyzés: érdekes, hogy abban az időben (1952-1955) 3 év gyakorlás után valaki shihan lehetett. (1952-1976) és 24 év gyakorlás után pedig 8. dan fokozatot kapott. Az információ forrása: Wikipedia - Shoji Nishio )

Hozzájárulása az aikido fejlődéséhez és terjesztéséhez

Nishio mester jelentős szerepet játszott az aikido nemzetközi terjesztésében. Számos alkalommal utazott külföldre, és tartott szemináriumokat Európában (Dánia, Svédország, Csehország, Németország, Franciaország), Amerikában, Ázsiában, Délkelet-Ázsiában és Ausztráliában. Különösen nagy hatással volt a dán, svéd, cseh, német és francia aikido közösségekre. Utolsó amerikai látogatásakor, 2000-ben Koji Yoshidát nevezte ki hivatalos képviselőjévé az Egyesült Államokban, Franciaországban és Ukrajnában.

Nishio mester nevéhez fűződik egy új iaido iskola, az Aiki Toho Iaido vagy Nishio-ryu Iai megalapítása. Ez a stílus az aikido mozdulataiból és elveiből merítkezik, rávilágítva az aikido üres kézzel végzett technikái és a japán kard használata közötti mély kapcsolatra. Az Aiki Toho Iaido fejlesztése és terjesztése a mester utódjának, Koji Yoshidának a munkája által folytatódik.

Nishio mester egyedülálló módon volt képes zökkenőmentesen integrálni a judo, karate, iaido és jodo terén szerzett tudását és elveit saját aikido stílusába. Stílusának egyik jellegzetessége, hogy minden üres kézzel végzett technika végrehajtható bokken-nel (fa karddal) is, hangsúlyozva az alapelveket. Az ő fegyverhasználati rendszere jelentősen eltért Morihiro Saito által népszerűsített rendszertől. Nishio mester kardtechnikáját (Misogi no Ken) gyakran "csendesként" (otonashi) írják le, minimális érintkezéssel a pengék között és a mozdulatok az ellenfél támadásainak réseiben történnek.

Életművének elismeréseként Nishio mester 2003-ban megkapta a Japán Budo Szövetség Budo Kyoryusho díját az aikido fejlődéséhez és világszerte történő terjesztéséhez való kiemelkedő hozzájárulásáért.

Nishio mester

Shoji Nishio egyedi technikái és elvei

Nishio mester aikidojában kiemelt szerepet kapnak az atemi technikák (ütések). Úgy vélte, hogy ezek elengedhetetlenek az ellenfél harcképességének ideiglenes semlegesítéséhez, a hozzáállásuk korrigálásához és a technikák végrehajtásához szükséges nyitások megteremtéséhez. Aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az atemi helyes használatának tudása csökken az aikidoban , és hangsúlyozta ezeknek a készségeknek a megőrzését.

A kard elvei mélyen be vannak ágyazva Nishio mester aikido technikáiba. Hitt abban, hogy "az aikido a kard elveinek kifejezése a testen keresztül". A kezek mozgása a technikák során gyakran a kard mozgásának formáját és irányát követi. Nishio mester minden aikido technikáját úgy tervezte meg, hogy bokken-nel (fa karddal) is végrehajtható legyen, kiemelve a kardelvek alapvető szerepét. Gyakran ugyanazok a mozgáselvek érvényesülnek a jo (fa bot) használatakor is.

Nishio mester a kardot az aikidoban nem vágásra használt fegyverként, hanem a "tisztítás kardjaként" (Misogi no Ken) értelmezte. Úgy gondolta, hogy a cél a támadás kontrollálása annak bekövetkezte előtt, az ellenfél energiájának átirányítása, elkerülve a fizikai ütéseket. Ez a megközelítés a kontrollra, a konfliktus megszüntetésére és a kölcsönös tiszteletre helyezi a hangsúlyt. A kardtechnikák célja az egységes irány megtalálása, segítve mindkét gyakorlót az új megértés és a kölcsönös tisztelet felé vezető úton. A karddal való gyakorlás emellett segít a gyakorlóknak megérteni az üres kézzel végzett aikido technikák alapvető fizikai mechanizmusát is.

Nishio mester egyedi módon értelmezte az irimi (belépés) fogalmát. Elölről nézve az irimi-t nem egy teljes lépésként, hanem egy fél lépésként hajtotta végre jobbra és kissé előre, körülbelül 30 fokos szöget bezárva a kiinduló vállpozícióhoz képest. Ez a fél lépés lehetővé teszi a szorosabb kapcsolat fenntartását az ellenféllel, ami hatékonyabb kontrollt eredményez.

Nishio mester stílusában a technikák végrehajtása egyértelműen három szakaszra osztható: tsukuri (előkészítés), kuzushi (egyensúlybontás) és waza/kake (a technika kivitelezése). A tsukuri szakasz, amelyben a gyakorló kezdeményezőleg lép fel az ellenfél reakciójának kiváltására, egyedülálló Nishio stílusában a mainstream aikidohoz képest. Elképzelhető, hogy ehhez a megközelítéshez a judo hátteréből merített ihletet.

Nishio mester hangsúlyozta a shizentai (természetes állás) használatát, mint alapvető módot az ellenféllel való szembenézésre. Úgy vélte, hogy ez az állás az emberség fizikai megnyilvánulása az aikidoban. Ebben az állásban a kezek és a csípő természetesen lógnak lefelé, a lábak egyenesen állnak, az egyik kissé magasabban, mint a másik, lehetővé téve a gyakorló számára, hogy közvetlenül az ellenféllel szemben álljon és elismerje őt. Ez az állás megegyezik a kard vagy a jo használatakor alkalmazott állással is. Érdekes módon O-Sensei (Morihei Ueshiba) élete vége felé állítólag maga is ellenezte a kamae (harci állás) felvételét, ami összhangban van Nishio mester hangsúlyával a természetességre.

Nishio-ryu aikido: A stílus neve és főbb jellemzői

Shoji Nishio által alapított aikido stílust általában Nishio Aikidonak vagy Nishio-ryu Aikidonak nevezik.

A Nishio-ryu Aikido fő jellemzői közé tartozik a dinamizmus, a természetesség és a hatékonyság. A stílus mélyen integrálja az atemi (ütések) és a kardelveket a technikákba. A technikák végrehajtása egyértelműen három szakaszra osztható (tsukuri, kuzushi, waza/kake), különös hangsúlyt fektetve az tsukuri szakaszra. A gyakorlók a shizentai (természetes állás) használatát részesítik előnyben az ellenféllel való szembenállás során. Az irimi (belépés) mozdulatot gyakran fél lépésként hajtják végre, megőrizve a szoros kapcsolatot az ellenféllel. A Nishio-ryu Aikido minden technikája alkalmazható fegyverrel (főként bokken-nel és jo-val) vagy anélkül.

Tanítási módszerei és filozófiája az aikidoval kapcsolatban

Nishio mester filozófiájának egyik központi eleme az ellenfél emberi lényként való elismerésének fontossága, még a harcművészeti interakció során is. Tanításai hangsúlyozták a technikák legkevésbé károsító változatának kiválasztását, tükrözve az ellenfél iránti mély tiszteletet és a kontrollra való törekvést a pusztítás helyett. Ez összhangban van az általa képviselt "Yurusu Budo" (a megbocsátás útja) koncepcióval. Úgy vélte, hogy az aikido célja nem csupán a harc, hanem a kölcsönös megértés elérése, hasonlóan az emberi nyelvhez. Nishio mester hitt az emberek közötti összetartozásban, abban, hogy szeretniük, segíteniük és kiegészíteniük kell egymást egy humánusabb világ megteremtése érdekében. Emellett hangsúlyozta a saját légzés összehangolásának fontosságát az ellenfél légzésével, mint az eggyéválás kulcsfontosságú elemét.

Nishio mester rendkívül fontosnak tartotta az innovációt az aikidoban, úgy vélve, hogy ez maga az alapító, Morihei Ueshiba kérése volt, aki arra biztatta tanítványait, hogy vigyék tovább a művészetet. Arra ösztönözte a gyakorlókat, hogy saját hátterük és tapasztalataik alapján fejlesszék aikidojukat. Úgy gondolta, hogy "elégtelen – sőt, megbocsáthatatlan lenne számunkra egyszerűen fenntartani a status quo-t".

Nishio mester úgy vélte, hogy az aikidonak tanulnia kell más harcművészetektől, elismerve a karate, a judo és a kendo értékét. Emellett úgy gondolta, hogy az aikido szerepe az, hogy más harcművészeteket mélyebb megértéshez vezessen a "valódi budo élet" terén, hangsúlyozva az etikai szempontokat és a szélesebb filozófiai perspektívát. Kijelentette, hogy minden olyan harcművészet, amely méltó a "Budo" névre, hatékony kell, hogy legyen más harcművészetekkel szemben is.

Nishio mester tanítási módszere gyakran a vizuális tanulásra helyezte a hangsúlyt a verbális magyarázatokkal szemben, mondván: "Sokkal jobb látni, mint százszor hallani". Tanítási filozófiáját tükröző kulcsfontosságú idézetei közé tartoznak:

  • "Ez az öregember eljutott erre a szintre, nektek túl kell szárnyalnotok engem, arra építve, amit itt hagytam".
  • "Az állás felvétele az alapja a konfliktusnak"
  • "Ha természetesen állsz, azonnal be tudsz lépni, amikor úgy tűnik, hogy az ellenfeled mozogni készül. Amikor az ellenfeled mozog, már győztél"
  • "Az embereknek nem szabad harcolniuk. Ehelyett szeretniük, segíteniük és kiegészíteniük kell egymást. Ezzel egy humánus világot teremtenek"
  • "Mi nem zavarjuk meg az ellenfél légzését, mert az aikido útján az ellenfél megváltoztatja a légzését, és mi ehhez igazítjuk a sajátunkat"
  • "Az atemi-t a japán harcművészetek lelkének tekintem"
  • "A kard az aikidoban nem az ellenfél vágására szolgál. Inkább eszköz a támadás kontrollálására, még annak bekövetkezte előtt"
  • "Az aikido a kard elveinek kifejezése a testen keresztül"
  • "A kard igazi helye a hüvelyben van"

Shoji Nishio hatása a modern aikidora

Shoji Nishio hatása a modern aikidora jelentős, mind Japánban, mind nemzetközileg, köszönhetően kiterjedt tanítási tevékenységének és stílusának egyedi technikai keretrendszerének. A harcművészet egyik igazi újítójának és technikai mesterének tartják. Stílusát számos országban tanítják világszerte. Bár módszerei időnként eltértek az Aikikai Hombu Dojo standard tananyagától, Nishio mester jó kapcsolatot ápolt a Hombuval és O-Sensei-jel.

Számos magas rangú aikidoka folytatja Nishio mester aikido stílusának tanítását és terjesztését világszerte. Néhányuk a teljesség igénye nélkül:

  • Takao Arisue
  • Koji Yoshida
  • Ichiro Shishiya
  • Shigeru Suzuki
  • Yasuhiko Takemori
  • Jean Michel Bovio
  • Kunio Yoshimoto
  • Yoshiharu Hosoda
  • Philip Greenwood
  • Paul Muller
  • Masakazu Tazaki

Megjegyzés: Takashi Kuroki mester ismerte és gyakorolt Shoji Nishioval, de olyan hosszú időt, mint a fent említett mesterek nem töltött vele.

Interjúk, cikkek és videók

Számos interjú, cikk és videó áll rendelkezésre, amelyek betekintést nyújtanak Shoji Nishio tanításaiba és technikáiba. Stanley Pranin, az Aiki News szerkesztője 1983. május 22-én Tokióban készített egy jelentős, két részből álló interjút Nishio mesterrel. Az Aikido Journalban megjelent cikkek között szerepel Stanley Pranin "Shoji Nishio: Aikido's Innovative Genius" című írása is. További cikkek és említések találhatók az Aikido Journal weboldalán.

Az Aikido Journal TV kínál egy átfogó oktatófilmsorozatot "Nishio Aikido" címmel, amelyben maga Shoji Nishio Sensei (8. dan) mutatja be a technikákat és elveket, beleértve a ken és a jo formákat is. A sorozat tartalmazza a "Yurusu Budo" című e-könyvet is. Léteznek felvételek Nishio mester szemináriumairól, például az 1993-ban az Enighet dojoban tartott szemináriumról. Részt vett az 1985-ös Barátság Demonstráción. A 2005-ös Aiki Expo eseményről készült videók Nishio Aikido bemutatókat tartalmaznak tanítványai, például Koji Yoshida Shihan előadásában. Elérhetők felvételek Nishio mester iaido oktatásáról is, például az 1989-ben Los Angelesben tartott Omori Ryu bemutató. Számos bemutató szemlélteti a Nishio Aikido dinamikus és hatékony technikáit. Ezek a források értékes lehetőséget kínálnak arra, hogy közvetlenül Nishio mestertől vagy megbízható forrásokból ismerjük meg tanításait és technikáit.

Nishio mester

Összegzés

Shoji Nishio mély és maradandó örökséget hagyott az aikido világában, mint innovatív és befolyásos személyiség. Hozzájárulása rendkívül sokrétű, magában foglalja a judo, karate, iaido és jodo elveinek egyedi integrációját az aikidoba, az Aiki Toho Iaido megalapítását, az atemi és a kardelvek hangsúlyozását, az aikido alapvető mozdulatainak sajátos értelmezését, valamint az aikido nemzetközi terjesztésében játszott szerepét. A Nishio-ryu Aikido továbbra is fontos és releváns marad elkötelezett tanítványainak munkáján és gazdag technikai és filozófiai tanításainak folyamatos tanulmányozásán keresztül.

Shoiji Nishio Aikikai Aikido Shihan Toho Iai-t gyakorol

Shoiji Nishio Aikikai Aikido Shihan