Sosem tudtam azt a gyakorlást elfogadni, ahol szinte parancsba adták: most érezzük azt, ahogy a csí a gerincünkön felfelé halad. Ennek több oka is van. Valójában nagyon nehéz lefordítani vagy értelmezni a csi jelentését. Amit még ettől is bonyolultabb, a fizikai megvalósítása. Ez a kérés olyan, mintha az első gimnasztika órán azt kérné az oktató, most akkor ugorjunk egy hármas szaltót. Biztos érzi mindenki, ez lehetetlen. Pedig magában a hármas szaltót ismerjük és látható is, - ellentétben a csi-vel - de a testünkben nincs meg a megfelelő beidegződés a feladat elvégzéséhez.
Ezért én csak olyan dolgokról írok amik teljesítéséhez egy útmutatót is tudok adni. Tudom, mindenki egyből “hétmérföldes mester” 😀 szeretne lenni, de ez egy lépésből nem fog sikerülni. Végig kell járni a fejlődés létráját, viszont jó hír, hogy megvannak a létra fokai.
Semmi kétség, a csikung gyakorlásának csak pozitív hatásai lesznek és ezek különböző szinten fognak megjelenni.
Fontos, hogy legyen egy olyan rendszeres “rituális szertartás” az életünkben amely megmozgatja a testünk minden csontját, ízületét, izmát. Kezdőként az elsődleges célja a rendszeres mozgás beépítése a mindennapi tevékenységeink közé. Ez hazavihető, otthon gyakorolható, nem kell hozzá egy konditerem.
Meg kell tanulni a mozdulatsorok részeit, ami mint fizikai kihívás sem elhanyagolható. Szerencse, hogy a nehézségét mindenki maga állíthatja be, lehet nagyon izzasztó, de végigcsinálhatjuk száraz pólóval is. Ez a jól skálázhatóság alkalmassá teszi, hogy különböző korosztályok is élvezettel tudják csinálni.
Különböző gyakorlatsorok léteznek, az egészen statikustól a szinte folyamatosan változó mozgásig. Megtanulásuk nagy figyelmet igényel, ez fejleszti a testtudatosságot, a jobb-bal agyfélteke közt új idegi kapcsolatokat épít ki. Nem járhatnak egyéb gondolatok a fejedben gyakorlás közben, mert az kikényszeríti a teljes figyelmedet. Emiatt egy igazi kikapcsolódás a hétköznapok problémáiból és gondolataiból.
Ha a gyakorlatokat már “megtanultad” és nem kell az előtted lévőt másolni, akkor sokkal szabadabb leszel. Eddig jóformán a másik mozgását figyelted, ez most megváltozhat, figyelj magadra! Ellenőrizd a mozdulataidat és a testtartásod! Ezzel nagyon sok munka lesz, ez a lépcső második foka. Mozgásod akkor lesz a leg kifinomultabb, ha a struktúra amit mozgatsz a lehető legjobban tart. Érthető, hogy amíg ez nincs meg, nem tudsz igazán továbblépni. Ebből következik, hogy a csikung gyakorlás javítani fogja a tartásodat.
Ha sikerül a tartásodon javítani, már megérte a gyakorlásba kezdeni. A tartásod millió dologra hatással van és egy külön könyvet lehetne írni róla, hogy a jó tartás milyen előnyökkel jár. Egyik amit kiemelnék a különböző hát és derékfájások, de még az alvás minőségére is hatással van.
Miután szabad lettél és már magadra tudsz figyelni és a tartásod is javulóban, a következő nagy feladat a feszültségek leadása a testedből. Nem tudsz szabadon mozogni addig, míg feszült vagy. A tartásod javítása és a feszültség leadása kéz a kézben járnak és egymásra hatással vannak, ha egyikben javulsz, a másikban is fogsz és ez visszafelé is igaz.
Véleményem szerint nem könnyű a csikung gyakorlásba kezdeni, valami kell, hogy megragadjon benne és inspiráljon Téged. Ahogy előre haladsz egyre több építőkockád lesz meg amit fel tudsz használni és egyre szebb várakat tudsz majd építeni. Az első lépések megtétele a legnehezebb.
A rossz tartás mellett a stressz, ami a korunk emberét leginkább jellemzi. Ha sikerül megszabadulni mindkettőtől, már nyertél! Ez a két dolog csomó problémát okoz. Ha a rossz tartásról egy könyvet lehetne írni, akkor a stresszről és a hatásairól lehetne a következőt. A nem specifikus hát és derékfájdalmak nagyobb részét ez a két tényező okozza.
Sokan már az első alkalommal, első kérdésként a légzésről érdeklődnek. Ez biztos abból is adódik, hogy akik hallottak már a csikungról, azt is tudják, hogy a légzéssel szoros kapcsolatban van. Igen valóban így van, de… Amíg nem tudsz magadra figyelni, rossz a tartásod és feszültséggel teli a tested, hiába próbálsz a légzéssel foglalkozni, az nem fog sikerülni. A légzéshez kell a tested megfelelő állapota, hogy a lehető leghatékonyabb legyen. Egy feszültséggel teli, zárt hasba vagy mellkasba nehéz jól lélegezni. De az igaz, ha a légzést be tudod kapcsolni, az hatással lesz a tartásodra is és a feszültséget is oldja. Jól látható, ahogy haladunk feljebb a létrán egyre több minden kapcsolódik össze.
Eddig leginkább fizikai dolgokról esett szó. Van még egy rész amiről érdemes említést tenni, ez pedig az egyensúly. Tapasztalatom szerint az egyensúly már nem tisztán fizikai tényező. Több csikung gyakorlatban is van egylábas tartás, úgy hogy az mozgásból alakul ki. Mivel a gyakorlatokat ezen a ponton már ismered, elvileg tudod mi a feladat, persze az nem azt jelenti, hogy tökéletesen ura is vagy a helyzetnek. Akinek jobb az egyensúlyérzéke könnyebben megáll egylábon és tartja, akinek rosszabb, az könnyebben eldől.
Az egyensúlyod megtalálásában komoly szerepe lesz majd a gondolatnak. Tudsz tiszta elmével a feladatra koncentrálni, vagy össze vissza kavargó gondolatok vannak a fejedben. A tökéletes egyensúlyhoz tökéletes koncentráció kell, ami csak lecsendesült elmével lehetséges.
A következő lépcsőfokokat jártuk be eddig: megtanultuk a gyakorlatokat, korrigáltuk a tartásunkat és a testünk stressztől mentes, lecsendesült elmével egyensúlyban vagyunk.
A következő szint már nem fizikai, ez a gondolataink elrendezése gyakorlás közben. Egy csomó mindent már megtanultunk, amik segítségünkre lesznek a következő “feladat” megoldásában. Ennek a szemléltetésére szeretnék egy példát mondani: Romániában jártam egy egy hetes csikung kurzuson és az egyik nap reggelén a bemelegítés közben mikor térdkörzést csináltunk a mester megállította a bemelegítést. Sétált köztünk és -mint később kiderült- nem véletlenszerűen odalépett pár emberhez és ezt mondta nekik: Te csak mozgatod a térded de nem vagy benne gyakorlatban. Aztán elmondta, nem elég ha mozgatjuk a térdeket, a tudatunkkal oda is kell összpontosítani, arra a területre.
A gyakorlatok közben különböző mozdulatokat végzünk, néha egyensúlyozunk néha pedig “két kézzel tolunk el hegyeket” Ebből a két példából is érezhető a gyakorlás sokszínűsége. A váltás köztük pedig mozgás közben, gyorsan történik. Nem tehetjük meg azt, hogy közben a gondolataink egy másik helyen vannak. Akkor fogsz jónak érezni egy mozdulatot, ha te magad leszel az és semmi más.
Remélem, hogy eljutsz erre a szintre és biztos vagyok benne, ha igen, akkor azt érezni fogod, - kétségek nélkül - és aztán ezt az érzést fogod keresni.
Gyakorolj velem!