Olvasnivaló
Aikido témájú írásaink
kokyu nage kép

Gurulás gyakorlás - Kokyu nage

  • 2014. március 10.
  • Németh Ferenc

Az AIKIDO szerves része az UKEMI ami nem más, mint reagálás egy technikára, vagy mozdulatra úgy, hogy biztonságban „túléljük” azt. Ennek egy nagyon fontos része a gurulások és esések megtanulása, begyakorlása. Ha új ember érkezik a DOJO-ba, aki még nem ismeri a gurulást, már az első edzésen elkezdjük a gyakorlását és egész AIKIDO-s pályafutásunk alatt csiszolgatjuk és optimalizáljuk. Pusztán ez is lehet az edzésen egy program, de hogy ez ne váljon egy idő után unalmassá, így összekötjük a kellemest a hasznossal. A gurulást összekötjük, különböző KOKYU NAGE gyakorlatokkal. Mi is valójában a KOKYU NAGE ? Ez egy gyűjtő fogalom, mindazon technikákat, dobásokat, gurításokat magába foglalja, amelynek nincs külön elnevezése. Mi a kokyu nage gyakorlatokat támadási formánkét csoportosítjuk. E szerint lehet

aihanmi katatedori, gyakuhanmi katatedori,
shomen uchi, yokomen uchi,
morotedori, riotedori, ushiro riotedori,
tsuki

Minden támadási formához tartozik egy kisebb-nagyobb lista, melybe összegyűjtöttük a lehetséges (általunk ismert) KOKYU NAGE gyakorlatokat. A lista nagysága erősen változó, míg fogásból 7-10 addig ütésekből 3-5 gyakorlatot tanulunk. Természetesen lehet további csoportosítást is végezni, pl. a kitérés iránya szerint lehet OMOTE (has felé) vagy ura (hát felé). Ezek viszonylag gyors és egyszerű gyakorlatok. Pontosabban, hogy azok legyenek, nagyon sokat kell őket gyakorolni, szinte álmunkból felkeltve is tudni kell őket. Ez is páros gyakorlat és itt is mindkét fél tanul.

A támadó (UKE) megtanulja
a helyes támadást
a technikára való reagálást
a távolság jó megválasztását
a támadás irányának megtartását
a technika végén a gurulást vagy esést

A „védekező” (tori) aki a technikát végrehajtja
a kapcsolat felvételt (hogyan fogadjuk a támadást)
a távolság alakítását
a támadó vezetését, kibillentését
a helyes gurítás dobás technikáját

2-3 KYUs szinttől a vizsga része a JIYU WAZA gyakorlatok, ami nem más, mint meghatározott támadási formára való reagálás, ha lehet különböző, nem ismétlődő formában. (Zárójelben meg kell jegyeznem, ez a gondolat részemre picit üti az AIKIDO alapelveit. Hiszen mi is az AIKIDO? A támadó erejének, mozgási energiájának elvezetése és felhasználása arra, hogy ő maga kerüljön kibillent esés közeli állapotba. Tehát a leg optimálisabb irány és helyzet megválasztása a támadó energiájának felhasználására. Mi van akkor, ha ez többször is ugyan az lenne? Miért kéne egy másik technikát ráerőszakolni a támadóra? Csak azért, hogy ne ismételjem az előzőt. :-) Ez nem egyszerű feladat, pár nap gyakorlással ezt nem lehet megoldani. Magasabb szintű vizsgákon ugyanezt a feladatot több támadó ellen bemutatni. Tehát amire szükség van, gyors és határozott technika. A KOKYU NAGE itt nagyon jól használható. Elmondhatjuk, hogy a KOKYU NAGE gyakorlása nagyon érdekes és hasznos edzési feladat, de begyakorlásához sok idő szükséges, ezért mi minden edzésen gyakoroljuk. A következő írásban elmondom, hogyan épül fel az edzésünk fő része és az milyen kisebb részekre bontható. Hamarosan…