Olvasnivaló
Aikido témájú írásaink
aikido shihan

Fukushidoin, Shidoin, Shihan: Mit jelentenek és hogyan szerezhetők meg az Aikido oktatói címek?
  • 2025. május 2.
  • Németh Ferenc

Ha már egy ideje aikidózol, valószínűleg találkoztál a kyu és dan fokozatokkal, amelyek a technikai tudásodat és tapasztalatodat jelzik. De van egy másik rendszer is, amely az oktatói képességeket és felelősséget ismeri el, különösen az Aikikai vonalon: a Fukushidoin, Shidoin és Shihan címek. De mit is jelentenek pontosan ezek a japán szavak, és hogyan lehet eljutni odáig, hogy valaki viselhesse őket?

Miért fontos ez? Mert bár gyakran halljuk ezeket a címeket, néha félreértések övezik őket. Ha megértjük, mit képvisel egy Fukushidoin, Shidoin vagy Shihan, jobban átlátjuk a saját dojo-nk és a tágabb aikido közösség működését. Ezek a címek ugyanis nem csak jól hangzanak, hanem az instruktor tapasztalatát, elkötelezettségét, vezetői képességeit és egy elismert szervezet általi hivatalos minősítését jelzik.

Mit jelentenek a címek?

Nézzük meg közelebbről a három fő oktatói címet:

  • Fukushidoin (副指導員):

    A Segédoktató Ez a cím általában "segédoktatót" vagy "asszisztens tanárt" jelent. Ő egy hivatalosan elismert, de még kevesebb tapasztalattal rendelkező instruktor. A "Fuku" (副) előtag helyettest, segédet jelent, a "Shidoin" (指導員) pedig magát az oktatót. Szerepük elsősorban a magasabb rangú oktatók munkájának segítése. Tarthatnak edzéseket, de jellemzően még nem viselnek teljes felelősséget egy dojo önálló vezetéséért. Ez a legalacsonyabb szint a három cím közül. Az Aikikai rendszerekben általában 2. vagy 3. danosok kapják ezt a címet, de ez szervezetenként változhat. Az Aikikai Hungary is használja.

  • Shidoin (指導員):

    Az Oktató A Shidoin egyszerűen "oktatót" vagy "tanárt" jelent. Ő már egy képzett instruktor, aki önállóan vezethet edzéseket. Általában jogosultsággal bír kyu fokozatokra történő vizsgáztatásra is, és gyakran felelős ezek lebonyolításáért saját dojo-jában vagy régiójában, a nemzeti szervezet vagy Shihan iránymutatása mellett. Nagyobb tapasztalattal és felelősséggel bír, mint a Fukushidoin. Az Aikikai rendszerében általában 4. vagy 5. danosok kaphatják meg. Ezt a címet használják a tokiói központi dojo-ban (Hombu Dojo), az Aikikai Hungary-ben és más nemzeti Aikikai szervezetekben is.

  • Shihan (師範):

    A Mesteroktató / Minta Ez a legmagasabb cím, jelentése "mesteroktató", "vezető instruktor" vagy "példaképül szolgáló tanár". Egy kiemelkedően képzett, nagy tapasztalatú vezetőt jelöl, akit nemcsak technikai tudása, hanem vezetői képességei és az aikido elveinek mély megértése miatt is elismernek. A "Shi" (師) mestert, a "Han" (範) pedig modellt, példát jelent – a Shihan tehát szó szerint "mintatanár".

    Az Aikikai nemzetközi szabályzata szerint a Shihan címet a Hombu Dojo adományozza legalább 6. danos, kiemelkedő oktatóknak nemzetközi szinten. Érdekesség, hogy Yamada Yoshimitsu Shihan szerint Japánban a "Shihan" néha csak a "sensei" (tanár) formálisabb megszólítása, inkább foglalkozást jelölve. Ez eltér a nemzetközi gyakorlattól, ahol a címnek nagyobb súlya van, és konkrét felelősségi köröket jelöl. Történelmileg kezdetben csak japán oktatók voltak Shihanok, de később a Hombu Dojo nem japán instruktorok számára is lehetővé tette a cím viselését. A Shihan cím jelentős befolyást és felelősséget is takar a nemzeti vagy nemzetközi Aikikai közösségen belül; gyakran több dojo munkáját felügyelik, nemzeti szemináriumokat vezetnek, és képviselik a szervezetet. Fontos hangsúlyozni, hogy a 6. dan elérése nem jelenti automatikusan a Shihan cím elnyerését; sok magas rangú gyakorló sosem kapja meg ezt a címet. Fontos, hogy a Shihan cím jelentése és követelményei más budo ágakban, sőt, más aikido szervezetekben is eltérhetnek.

Hierarchia és különbségek

A három cím egyértelmű rangsort alkot: Fukushidoin -> Shidoin -> Shihan.

Fontos különbséget tenni a címek (Fukushidoin, Shidoin, Shihan – japánul: shogo 称号) és a rangok (kyu, dan – japánul: dan'i 段位) között. Míg a dan fokozatok elsősorban a technikai tudást és a gyakorlásban eltöltött időt tükrözik, az oktatói címek kifejezetten az oktatói képességet, a vezetői rátermettséget és a szervezeti felelősségvállalást ismerik el, az Aikikai struktúrája által hitelesítve. Valaki lehet magas danos anélkül, hogy megkapná a megfelelő oktatói címet. A 6. dan nem jelent automatikusan Shihan címet.

A 'Sensei' (先生) pedig egy általános tiszteleti megszólítás ("aki előbb járt az úton"), amit tanárokra, mesterekre használnak, nem csak a harcművészetekben. Míg elvileg minden Fukushidoin, Shidoin és Shihan egyben Sensei is (tanítóként), ezek a címek specifikusabb képesítést és szervezeten belüli formális jóváhagyást jelölnek, míg a 'Sensei' egy általánosabb, tiszteleten alapuló megszólítás, amely nem kötődik szükségszerűen formális címhez.

Az Aikikai által az 1970-es években bevezetett háromszintű oktatói címrendszer a nemzetközi terjedés miatt vált szükségessé, hogy egységesítse és biztosítsa az oktatás minőségét világszerte. Ez a rendszer segít fenntartani az egységet a vizsgáztatásban és az oktatásban, és hitelesíti az oktatókat a szervezeten belül.

Hogyan lehet megszerezni ezeket a címeket? Az Aikikai rendszere

A címek megszerzése szorosan kötődik az Aikikai Alapítványhoz és a tokiói Hombu Dojo-hoz (Aikido Világközpont). Ez a szervezet adja ki a hivatalos dan fokozatokat és oktatói címeket világszerte.

Az Aikikai Nemzetközi Szabályzata határozza meg az alapokat:

  • Fukushidoin: Minimum 2. vagy 3. dan. A Hombu által elismert tagszervezetek (mint az Aikikai Hungary) saját rendszerük alapján nevezik ki őket, de jelenteniük kell a Hombu felé.
  • Shidoin: Minimum 4. dan. Szintén a tagszervezetek nevezik ki saját rendszerük szerint, és jelentik a Hombu felé.
  • Shihan: Minimum 6. dan. Ezt a címet kizárólag a Hombu Dojo adományozza vizsgálat után, kiemelkedő gyakorlati és oktatói tudás, valamint az Aikido terjesztéséhez való hozzájárulás alapján. A tagszervezetek csak javaslatot tehetnek. A nemzeti szervezet részéről a Hombu Dojo felé történő Shihan javaslattétel általában egy formális folyamat, amely alapos indoklást és a jelölt hosszú távú munkásságának elismerését igényli.

Ez a rendszer egyensúlyt teremt: az alacsonyabb címeket a helyi szervezetek kezelik, de a Hombu felügyel, míg a legmagasabb cím odaítélése központi hatáskörben marad.

A helyzet Magyarországon: Aikikai Hungary

Magyarországon több aikido szervezet is működik, de most az Aikikai Hungary -re (Magyar Aikikai Aikido Kultúra Szövetség) fókuszálunk, amely a Hombu Dojo hivatalosan elismert magyarországi képviselete.

Az Aikikai Hungary-n belül a Technikai Bizottság (TB) játszik kulcsszerepet, amely a Szövetség Shidoin vagy Shihan címmel rendelkező, vizsgáztatásra jogosult instruktoraiból áll. A TB dönt a Fukushidoin és Shidoin címekről a saját szabályzata alapján, és javaslatot tesz a Shihan címre a Hombu felé.

Az Aikikai Hungary specifikus követelményeket is támaszt:

  • Fukushidoin: Aktív oktató (Aikikai Hungary dojo), min. 2. dan (max. 3. dan), min. 3 év oktatói tapasztalat, rendszeres tábori részvétel, szabályok követése, TB tag + az őt közvetlenül tanító vagy támogató mester/oktató ajánlása.
  • Shidoin: Aktív oktató (Aikikai Hungary dojo), min. 4. dan, min. 10 év felnőtt oktatói tapasztalat, rendszeres hazai/külföldi tábori részvétel, oktatás dojo-n kívül is, szabályok követése, TB tag + az őt közvetlenül tanító vagy támogató mester/oktató ajánlása.
  • Shihan (Javaslat): Aktív oktató (Aikikai Hungary dojo), min. 6. dan, min. 20 év oktatói tapasztalat, rendszeres oktatás dojo-n kívül/táborokban, elismert oktató, jelentős hozzájárulás a magyar aikidohoz, szabályok követése, TB javaslata (min. 50% támogatás). A végső döntés a Hombu Dojoé.

Ezek a részletes kritériumok biztosítják, hogy az oktatók ne csak technikailag legyenek képzettek, hanem aktívan részt vegyenek a tágabb aikido közösség életében, ismerjék az oktatásmódszertant, és a Technikai Bizottság a jelölt tanítását és hozzáállását hosszabb időn át megfigyelve hozza meg döntését vagy javaslatát. Látható, hogy a magyarországi rendszer részletesebb feltételeket szab, mint a nemzetközi minimum, figyelembe véve a helyi közösség elvárásait.

Összegzés

A Fukushidoin (segédoktató, általában 2-3. dan), Shidoin (oktató, általában 4-5. dan) és Shihan (mesteroktató, 6.+ dan) címek fontos elismerések és felelősségi szintek az Aikikai oktatói útján. Ezeket nem automatikusan kapja meg valaki a dan fokozattal, hanem hivatalos kinevezéshez kötöttek, amelyhez további feltételek is társulnak (tapasztalat, oktatói készség, közösségi szerepvállalás). Magyarországon az Aikikai Hungary Technikai Bizottsága játszik központi szerepet a címek odaítélésében vagy javaslatában.

Fontos tudni, hogy ez a címrendszer nem univerzális. Más aikido stílusok (pl. Yoshinkan, Shodokan/Tomiki, Ki Society) eltérően használhatják, vagy más címeket alkalmazhatnak, bár ezek megfeleltetése csak nagyon hozzávetőleges. Érdemes megjegyezni, hogy néhány aikido szervezet egyáltalán nem használ ilyen részletes, többszintű oktatói címrendszert a 'Sensei' vagy esetleg 'Shihan' megszólításon túl, inkább a dan fokozatra és az elismert oktatói szerepkörre támaszkodnak. A címek jelentése mindig az adott szervezeti kontextustól függ.