Vannak meghívások, amelyekre az ember különös örömmel mond igent. Ilyen volt Horváth Györgynek, a Hissori AIKIDO Sportegyesület elnökének invitálása is Újkígyósra. Gyurival régi ismeretség köt össze minket, és a közös edzőtábor ötlete már a múlt évben is felmerült. A cél egy olyan hétvége megteremtése volt, ahol az érdeklődők mélyebben is megismerkedhetnek a Nishio Shoji mester nevével fémjelzett aikido stílussal. Ezen a hétvégén végre minden összeállt, hogy a gondolatból valóság legyen.
Mivel az ország ezen szegletébe ritkábban jutunk el, úgy döntöttünk, hogy az eseményt egy családi kirándulással kötjük össze. Már pénteken útra keltünk, hogy teljesen átadhassuk magunkat a hétvége élményeinek, és csak vasárnap terveztük a hazautat.
A szombati napot egy különleges programmal indítottuk. Gyuri kérésére a hagyományos bemelegítés helyett egy nyitott csikung (qigong) gyakorlást tartottam, amelyre szeretettel vártunk mindenkit, korra és edzettségi szintre való tekintet nélkül. A program teljesen ingyenes volt, a célunk az volt, hogy egy kis ízelítőt adjunk ebből a csodálatos, egészségmegőrző mozgásformából. Különösen örültem, hogy az aikido edzésen résztvevő fiatalok szülei is szép számmal eljöttek és velünk tartottak.
A helyszín varázslatos volt: az Újkígyósi Önkormányzat mögötti tágas, zöldellő park tökéletes hátteret biztosított a gyakorláshoz. A tíz órai kezdéskor még kellemes szellő fújdogált, ami halk, meditatív zene mellett tette igazán üdítővé a mozgást. Két klasszikus gyakorlatsort vettünk át:
Ez az egy óra tökéletes ráhangolódás volt a nap további részére, feltöltve testet és lelket egyaránt.
A reggeli feltöltődés után utunk a közeli tornaterembe vezetett, ahol átöltözés után kezdetét vette a várva várt aikido edzés. Lenyűgöző volt látni, mennyi fiatal alkotja Gyuri csapatát. Ez hihetetlenül biztató, hiszen ők jelentik a magyar aikido utánpótlását és jövőjét.
Az edzést tudatosan úgy építettem fel, hogy a fiatalabb korosztály számára is élvezetes és érthető legyen. A hangsúlyt nem a minél több technika gépies ismétlésére, hanem azokra az alapkoncepciókra helyeztem, amelyek az aikido lényegét adják. Meggyőződésem, hogy fiatal korban ezeknek a fundamentumoknak a megértése és elsajátítása sokkal többet ér, mint elveszni a technikák végtelen tengerében. Egy stabil alapra később sokkal könnyebb építkezni.
Nagy örömmel tapasztaltam, hogy sikerült megtalálni a közös hangot a gyerekekkel. Komoly odafigyeléssel, mégis felszabadult jókedvvel gyakoroltak, ami a legjobb visszajelzés egy oktató számára. A legkisebbek nagyjából másfél óra után elfáradtak és hazaindultak, ami teljesen természetes, hiszen számukra már ez az időtartam is komoly fizikai és mentális teljesítmény.
Az edzés 11-től 15 óráig tartott, az utolsó órában már csak a felnőttekkel és a haladóbb fiatalokkal maradtunk. Itt lehetőség nyílt mélyebben is belemenni a stílusunk néhány jellegzetességébe, és egy-egy kiválasztott mozdulatsort hosszabban is gyakorolni. A résztvevők nyitottsága és érdeklődése magával ragadó volt; szinte mindenki talált magának egy-egy új "kedvenc" mozdulatot, ami inspirációt ad a további fejlődéshez.
A napot egy harmincperces, gyógytorna jellegű levezető gyakorlatsor zárta, amelyet Szegi Angi vezetett professzionális hozzáértéssel. Ez volt a tökéletes befejezése a közel ötórás intenzív mozgásnak, segítve az izmok regenerálódását és a test megnyugvását.
Hálás szívvel gondolok vissza erre a hétvégére. Köszönöm Horváth Györgynek a meghívást és a profi szervezést, a Hissori AIKIDO Sportegyesület tagjainak pedig a befogadó, barátságos légkört és a lelkesedést. Az ilyen közös események erősítik meg bennem, hogy a harcművészet valójában egy nagy közösség, amelynek legfőbb építőkövei a tudás megosztása, a közös gyakorlás és az emberi kapcsolatok.