Frankie Dow, akit kínai mesternevén Chang Kwan Chun-ként is ismertek, egy rendkívül elismert harcművész volt, akinek munkássága mély nyomokat hagyott tanítványai és a harcművészeti közösségek életében. Az alábbiakban az ő életútját és örökségét tekintjük át a legfrissebb kutatási eredmények fényében.
Frankie Dow (született kb. 1946/1947) az 1960-as évek elején kezdte meg harcművészeti tanulmányait. 1965-ben csatlakozott az Amerikai Egyesült Államok Légierejéhez (U.S. Air Force), ahol őrmesteri (Master Sgt.) rangig jutott, és szolgálata alatt, többek között a vietnámi háborúban, is elkötelezetten folytatta harcművészeti képzését. Különösen fontos időszakot töltött Kelet-Ázsiában; fekete övét 1969-ben Tajvanon szerezte meg egy bizonyos "Grandmaster Martin" és annak mestere tanítványaként.
Több mint négy évtizedes harcművészeti tapasztalatával Grandmaster Dow Chang Kwan a legkiválóbbak közé tartozott. Mesteri címe (10. Mesterfokozat / Dan) és tanítványainak beszámolói is tanúskodnak rendkívüli tudásáról, gyorsaságáról, erejéről és a mozdulatok "gyönyörű áramlásáról". Tanításai során nagy hangsúlyt fektetett a harcművészeti klasszikusok tanulmányozására. Stílusában ötvöződött a "8 Állat Kung Fu" (mely magában foglalta a Sárkány, Leopárd, Imádkozó Sáska, Majom, Kígyó, Daru, Tigris és Sas stílusokat, valamint a Részeges Szerzetes és a Baguazhang elemeit), a Wu-stílusú Tai Chi Chuan és a Qi Gong. Munkássága a "Kínai Ökölvívó Szövetség" (Chinese Boxing Federation) égisze alatt is zajlott. John Bolosan, az "Armed Forces Martial Arts Association" (Fegyveres Erők Harcművészeti Szövetsége) elnöke is elismerően nyilatkozott róla, számtalan versenyen vettek részt együtt. Bobby Johnson tanítvány egy 1988-as baumholderi (Németország) versenyt említ, ahol Dow vezetésével legyőzték a német csapatot, kvalifikálva magukat a Harcművészeti Világcsapatba.
Grandmaster Dow széles körben tanított, különösen Németországban (pl. Rhein Main Légibázis, Kaiserslautern, Grünstadt, St. Ingbert) és a Fülöp-szigeteken (Clark Légibázis), főként amerikai katonai állománynak, de civil iskolákat is vezetett. Kidolgozott saját képzési programokat katonai és civil szervezetek számára egyaránt. Számos tanítványa emlékszik rá "életre szóló inspirációként". Katonai szolgálata után is aktívan tanított Németországban, és élete későbbi szakaszában az Egyesült Államokban, Floridában telepedett le, ahol a Grace Fellowship Church aktív tagja volt.
Németországban munkásságának egyik fontos központja a Kaiserslautern környéki régió volt. Tanítványa, Alexander Gast, akit Dow 1994-ben bízott meg a Tai Chi Chuan iskola vezetésével Obersülzenben, később Dow németországi utódja lett a Kínai Ökölvívó Szövetség képviselőjeként, és megalapította a "Chang Kwan Chun Harcművészeti Akadémiát", tovább víve mestere örökségét, a 8 Állat Kung Fu-t és a Tai Chi Chuan-t. Bár a közeli Otterberg később egy Shaolin központnak (Shaolin Temple Europe) adott otthont, melynek megalapításában Shi Heng Yi és Monroe Coulombe (Shi Heng Zong) játszott szerepet, fontos megjegyezni, hogy Frankie Dow tanításai és harcművészeti rendszere ettől független, sajátos hagyományt képviselt a régióban.
Frankie "Chang Kwan Chun" Dow 2013. június 1-jén, 66 éves korában, váratlanul hunyt el floridai otthonában. Öröksége tanítványain és az általa képviselt harcművészeti tudáson keresztül él tovább.
Chang Kwan Chun - Frankie Dow