Sokan úgy gondolják, hogy a mindennapi tevékenységek, mint a kerti munka, a munkába járás, vagy az ott végzett fizikai terhelés elegendőek lehetnek a rendszeres testmozgás pótlására. Bár ezek a tevékenységek kétségkívül hozzájárulnak a napi fizikai aktivitáshoz, fontos megérteni, hogy miért nem helyettesítik a célzott, rendszeres edzést.
Úgy gondolom, saját egészségünk olyan, mint a féltve őrzött autónk vagy kedvenc hobbink eszköze: rendszeres, célzott törődést igényel, hogy hosszú távon megbízhatóan szolgáljon minket. Ezzel az írással nem atlétákat szeretnék faragni – egy 30 perces átmozgató edzéstől senki nem válik élsportolóvá, csupán jobban fogja érezni magát a bőrében. Célom sokkal inkább az, hogy rávilágítsak: a rendszeres, tudatos mozgás kulcsfontosságú egészségünk megőrzéséhez és javításához. Nem anyagi haszonszerzés vezérel – van civil munkahelyem, az edzések többsége pedig ingyenes, legfeljebb terembérleti díj merülhet fel.
Ismerős lehet a helyzet, amikor úgy érezzük, semmire sincs időnk, legkevésbé a mozgásra. Hajlamosak vagyunk halogatni, amíg egy komolyabb probléma vagy egy orvosi javaslat rá nem kényszerít minket – akkor pedig hirtelen lesz idő. Pedig mennyivel egyszerűbb megelőzni a bajt és jó állapotban tartani magunkat, mint egy leromlott helyzetből visszakapaszkodni! Érdekes módon ezt a szemléletet nyugatabbra és a Távol-Keleten is egyre többen felismerik – mi talán pont a kettő között járunk. 😉
De mi is a fő különbség a munkába járás, kertészkedés vagy a munkahelyen végzett fizikai munka és a rendszeres, célzott mozgás között?
A mindennapi aktivitások gyakran túlságosan egyoldalúak, specifikusak, és csak egyes testrészeket terhelnek meg. Lehet, hogy a téglapakolás rendkívül fárasztó és látványos izmokat eredményez bizonyos területeken, de a test többi része elhanyagolttá válhat. Ennek következménye, hogy a túlterhelt izmok megnőnek ugyan, de megrövidülhetnek, mozgástartományuk beszűkülhet. Ezzel szemben egy teljes testet átmozgató edzés során minden mozgatható ízületet és izomcsoportot sorra veszünk, nem hagyva, hogy bármelyik testrészünk berozsdásodjon. A fő cél a mozgékonyság és rugalmasság megőrzése az egész testben!
A kerti munka vagy a munkába járás gyakran alacsony vagy közepes intenzitású mozgást igényel. Például, amikor gyomlálunk vagy metszünk, az izmok terhelése és a pulzusszám nem feltétlenül ér el egy olyan szintet és tartományt, amely elegendő lenne az izomerő, az állóképesség hatékony fejlesztéséhez, vagy a szív- és érrendszer optimális edzéséhez. A rendszeres, célzott testedzés azonban tudatosan dolgoztatja meg a különböző izomcsoportokat, és segít a kardiovaszkuláris rendszer egészségének javításában is.
A rendszeres testmozgás fontos eleme a szisztematikusság és a fokozatosság (progresszív túlterhelés elve). Egy jól összeállított gyakorlatsor biztosítja, hogy az egyén megfelelő arányban végezzen kardio-, erőnléti és hajlékonysági feladatokat, illetve hogy az edzések az egyéni fejlődés ütemében, fokozatosan nehezedjenek. A kerti munka és a munkába járás ritkán követi ezt a strukturált, tervezett megközelítést.
Legtöbb középkorú ember már különböző fájdalmakról panaszkodik, amelyek elsősorban térd, derék, hát, váll tájékon jelentkeznek. Ezek oka gyakran a mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a helytelen testtartás vagy a túl sok stressz. Az esetek jelentős részében ezek a panaszok enyhíthetők vagy teljesen megszüntethetők egyszerű, de rendszeresen végzett gyakorlatokkal. Társaságunkban több olyan edzésen résztvevővel is beszélhetsz, akik hasonló problémáktól szenvedtek, és állapotuk sokat javult, vagy fájdalmaik teljesen elmúltak. Kérdezd meg tapasztalataikat!
Tudományos kutatások sora igazolja, hogy a rendszeres testmozgás segíthet a krónikus betegségek, mint például a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kockázatának csökkentésében. Ezek az egészségügyi előnyök leginkább akkor érhetők el, ha a testmozgás megfelelő intenzitással, gyakorisággal és időtartamban történik.
A rendszeres testmozgás lehetőséget biztosít arra, hogy személyre szabottan állítsuk össze az edzéseket az egyéni igények, célok és fizikai állapot szerint. Ha valaki izomzatot szeretne építeni, más típusú gyakorlatokra lesz szüksége, mint annak, aki inkább a hajlékonyságot, az állóképességet vagy a gyorsaságot szeretné fejleszteni.
A rendszeres testmozgás nem csak a fizikai egészségre van pozitív hatással, hanem a mentális és lelki jóllétre is. A testmozgás során endorfinok szabadulnak fel, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a stresszt. A tudatos edzésformák, például az aikido, a jóga, a csikung, vagy a meditációval kombinált mozgásformák különösen hatékonyak lehetnek a mentális egészség megőrzésében és a belső egyensúly megteremtésében. Bár a kerti munka és a sétálás is lehet pihentető, nem feltétlenül biztosítják ugyanazt a mértékű rendszeres mentális stimulációt és megújulást.
Bár a kerti munka és a munkába járás közbeni gyaloglás hasznos tevékenységek, és hozzájárulnak a napi fizikai aktivitás növeléséhez, nem helyettesítik a rendszeres, strukturált és teljes testre kiterjedő testmozgást. Tegyünk magunkért és az egészségünkért, szánjunk időt a tudatos mozgásra!
Ha kétségeid vagy kérdéseid vannak, beszélj azokkal, akik rendszeresen mozognak, tapasztalatot cserélhetsz velük! Minden edzésünk nyitott, szabadon megtekinthető és kipróbálható!